Перейти к основному содержанию

Російська пропаганда в Україні: «мандрівні меседжі» та «теми-ключі»

«Німецька хвиля» аналізує основні меседжі, які Росія намагається вбити в наші голови.

Примітка редакції. Пропонуємо вашій увазі матеріал Deutsche Welle, у якому коротко викладено результати дослідження щодо спрямованості російської пропаганди й особливостей її реалізації в Україні.

36017077_303

Російська пропаганда активно «проникає» в медіапростір пострадянських країн, але найбільше — в Україну, йдеться в дослідженні Форуму громадянського суспільства країн «Східного партнерства».

«Євросоюз розвалюється», «реформи в Україні провалились», «добробут пострадянських країн пов’язаний виключно з Росією». Це три основні меседжі, які після озвучення їх у російських засобах масової інформації найбільше повторювалися у медіа шести держав «Східного партнерства», зокрема в Україні. До аудиторії кожної держави кремлівська пропаганда підбирала свою особливу «тему-ключ», через яку просувала ті чи інші тези. Загалом зафіксували 44 таких меседжі, зазначено в результатах дослідження контенту ЗМІ країн «Східного партнерства» й Росії «Пропаганда, що поглиблює прірву у взаєморозумінні». За підтримки ЄС та організацій-партнерів його провів секретаріат Форуму громадянського суспільства «Східного партнерства». 

Дослідження проводили влітку 2016 року одночасно в Україні, Грузії, Азербайджані, Вірменії, Білорусі та Молдові. У фокусі — відстеження та визначення потенційного впливу на місцеву аудиторію, умовно кажучи, «мандрівних» пропагандистських наративів, які з федеральних каналів Росії або під впливом їхнього контенту найчастіше потрапляють в інформаційний простір ЗМІ країн «Східного партнерства».

Результати дослідження вказують, що найбільше повторюють меседжі російських медіа українські ЗМІ — в Україні зафіксовано 46,5% усіх подібних випадків у шести державах «Східного партнерства». Лише потім ідуть білоруські ЗМІ, у яких виявили майже 17% відтворень «мандрівних» пропагандистських наративів. Найменше з них дослідники знайшли в Азербайджані, Вірменії та Грузії. «У Грузії та Азербайджані вже кілька років немає у відкритому доступі російських телеканалів. Це вплинуло на результат», — переконаний Борис Навасардян, представник міжнародної групи, яка здійснювала дослідження.

ЄС під прицілом

За словами Навасардяна, найбільшу «мобільність», «взаємопроникність» між ЗМІ країн «Східного партнерства» та Росії мають меседжі, що стосуються Євросоюзу. У висвітленні європейської теми домінує негативна оцінка ролі ЄС і скептицизм щодо його майбутнього. Зокрема, найбільш повторювані тези: «Захід прагне розширити свою геополітичну присутність у Євразії, щоб послабити Росію. Євросоюз і США перебувають у змові проти Росії», «Євросоюзу (Шенгенській угоді, політиці сусідства ЄС) настає кінець», а також, що «Росія встає з колін, прогресує всупереч санкціям Заходу».

«Повідомлення для кожної країни мають свою специфіку. Це дає змогу нам говорити, що російська пропаганда в країнах "Східного партнерства" дається диференційовано. У кожній країні те, що найбільше цікавить Росію, виходить на перший план і його найчастіше використовують», — наголошує Борис Навасардян. Він зазначає, що потрібні російській пропаганді «послання» в Азербайджані подають через проблему розміщення військ НАТО у Східній Європі та балтійських країнах, які загрожують стабільності в регіоні. У Вірменії мішенню російської пропаганди є громадянське суспільство, яке представляють як «п'яту колону Заходу». Через білоруські ЗМІ нав'язують думку, що безхмарне майбутнє країни можливе лише завдяки співпраці з Росією.

Здебільшого ці думки поширюють через матеріали журналістів, повідомлення ЗМІ, коментарі експертів чи місцевих політиків, вказує Навасардян.

Україна — винятковий випадок

«В Україні найчастіше повторювана думка — те, що реформ у державі не проводять, а рівень корупції суттєво зріс порівняно з тим періодом, коли президентом був Віктор Янукович», — каже Андрій Кулаков, представник «Інтерньюз-Україна» (організації, яка відстежувала вплив російської пропаганди саме в Україні).

За його словами, на другому місці за вживаністю в українських ЗМІ був меседж про те, що Україна не потрібна Європі і євроінтеграція — це хибний вибір України. «Натомість російський наратив, що Крим легітимно приєднаний до Росії на основі референдуму і вияву волі кримського населення, не був підтриманий жодним з українських ЗМІ. Ця тема надто дражлива. Українські ЗМІ тут проявляють одностайність», — наголошує Андрій Кулаков. 

За словами експертів, результати дослідження засвідчили, що громадяни пострадянських країн отримують інформацію про проблеми в сусідніх державах через «російський пропагандистський фільтр» так, як це вигідно Росії, оскільки між країнами «Східного партнерства» немає прямого обміну інформацією про проблеми всередині цих держав.

Результати цього дослідження вже презентовані депутатам Європарламенту у Брюсселі.

Джерело: Deutsche Welle.

''отсканируй
и помоги редакции