Перейти к основному содержанию

Андерс Ослунд: Санкції будуть лише посилюватися

Про те, на якій стадії перебувають санкції проти Росії та що буде далі, в розмові з експертом Атлантичної ради США Андерсом Ослундом.
Источник

Вашингтон. Американська преса обговорює подальші санкції проти Москви. Мова про російських олігархів та «кремлівських дітей». Удар пропонують нанести не по всім без винятку володарям великого капіталу, а сформувати «чорні списки» прицільно — щоб досягти максимального ефекту. Навіть термін називають, коли це може відбутися, — кінець січня – початок лютого наступного року. Звідки ці прогнози і хто потрапить під прес американської санкційної машини в ексклюзивному інтерв’ю українській службі «Радіо Свобода» розповів провідний експерт Атлантичної ради США Андерс Ослунд.

Андерс Ослунд

Як би Ви коротко описали нинішню ситуацію щодо санкцій? Чому потрібні ще додаткові тлумачення або додаткові звіти?

– По-перше, президент не може скасувати санкції проти Росії без погодження з Конгресом. А цього не станеться, допоки Росія не забереться з Донбасу. І це дуже чітка позиція нинішньої влади, це дуже важливий момент. По-друге, варто розуміти, що санкції будуть лише посилюватися. І закон має пункти щодо поглиблення обмежувальних заходів.

У законі є вісім розділів, які передбачають складання спеціальних звітів — одного за одним, у різний час. Найважливіший розділ — щодо необхідності звіту Мінфіну США про олігархів і тих, хто є близьким до Кремля. І в ньому якраз згадають найбільшу кількість людей та компаній. Звіт сам по собі не запроваджує санкцій, але він означатиме, що для цих людей та фірм буде неможливо вести бізнес у США й навіть проводити розрахунки в американських доларах, адже жоден американських банк до них і близько не підійде.

Принцип, який зараз пропонуєте Ви — не карати всіх російських бізнесменів, а дати їм вибір: відмовитися від співпраці із Кремлем й уникнути санкції, або ж продовжувати дружбу з Володимиром Путіним та потрапити до «чорних списків». Чи спрацює це?

– Візьмемо, наприклад, Геннадія Тимченка, санкції проти якого запровадили в березні 2014-го і якому довелося із Женеви переїхати до Москви, бо він більше не міг відкрити жодного рахунку в західних банках, проти двох компаній якого також ввели санкції. Тобто санкції працюють, і, думаю, ми побачимо поширення санкцій на оточення Путіна, менеджерів держпідприємств й ключові російські держкомпанії у сфері оборони (а частково проти них вже запроваджували заходи), у галузі безпеки, проти банків на енергокомпаній.

Але Ви ж багато разів чули від російських чиновників різного рівня щодо санкцій, які вже запроваджені, — мовляв, «переживемо й це, ми не звертаємо уваги». Де гарантія, що нові санкції спрацюють?

– Думаю, це перша реакція була — «нам усе це байдуже», але через три-чотири роки люди почали шкодувати, що конфліктують із Заходом. Ми ж бачимо, що міжнародні інвестиції в Росію практично не йдуть, що РФ дедалі більше ізолює себе від Заходу. Віддаляється і від США, і від Європи, та й навіть від колишніх радянських республік. Оскільки пострадянські країни побоюються, що й з ними поводитимуться так, як з Україною та Грузією. Для Росії це, звісно, не найкраща ситуація, але що вони можуть зробити? Спробувати подружитися із Китаєм, Єгиптом та Венесуелою? Росія зараз дійсно загнана у кут і Путін намагається компенсувати втрати своїх друзів і дає їм все більше преференцій від держави. А це означає, що ефективність російської економіки дедалі гірша й гірша. Зростання зараз у 1,5% — це практично нічого. Росія намагається втримати мікроекономічну стабільність, але економіка — у стані стагнації. ВВП був 2,1 трлн доларів іще 4 роки тому, а зараз — 1,3 трлн.

А яких позицій щодо санкцій дотримуються не тільки на Капітолійському пагорбі, а й в Адміністрації Президента США? Чи є тут єдність?

– Вашингтон можна розділити на три групи, якщо розбирати позиції. У Конгресі, як то кажуть, «зброя напоготові», — там серйозно підтримують Україну та ідею посилення санкцій. Президент Трамп, можливо, й хотів би дещо згорнути санкції, але це лише робить позицію конгресменів іще жорсткішою. Тому що насправді куди важливіше, що саме Конгрес думає із цього приводу. Адміністрація ж насправді функціонує так само, як і раніше, і не дуже багато інструкцій отримує «згори». Оскільки не так багато людей були призначені, а ті, кого затвердили на посадах, — це кадри Трампа і вони часто не достатньо кваліфіковані. Тому адміністрація, у принципі, функціонує приблизно так само, як за часів Джорджа Буша чи Барака Обами. Ми побачимо, якщо «згори» надійдуть якісь інші «ввідні», але поки немає серйозних інструкцій, а крайні терміни якщо і пропущені, то не набагато.

Є пропозиція у Вашингтоні, щоб до 1 лютого визначити коло осіб із найближчого оточення президента Путіна, які обов’язково мають потрапити до санкційних списків. Ідеться про тих, хто заробляє, користуючись наближеністю до Кремля, і тих, хто причетний до російської пропаганди та кібератак. А також мова йде і про дітей, бо останнім часом наближені до Кремля почали переписувати активи на дітей...

– Дуже просто побачити, що оточення Путіна досі не під санкціями — і проти них санкції запровадять. Також багато людей, які фактично тримають гроші Путіна за кордоном — про них відомо завдяки «Панамським паперам». І оскільки з’явилася ця нова інформація, проти них, найімовірніше, запровадять санкції окремим рішенням Держдепартаменту або Мінфіну США. А ось що стосується підстав для того, щоб санкції було скасовано — так це лише повний вихід Росії із Донбасу. У будь-якому іншому випадку Конгрес скаже: «Ні, цього замало», — і США будуть запроваджувати санкції без прив’язки до того, чи робить це ЄС. Адже американські санкцій найважливіші, це американський долар управляє світом, а не євро. Відтак, варто чекати посилення заходів.

А щодо України… Що тут люди обговорюють, так це ймовірність, що Росія все ж таки зробить пропозицію. Скаже: «Україна, тепер Донбас ваш, мовляв, ми йдемо, "гудбай", самі переймайтеся цим». І в такому разі буде формально складно зберегти санкції, а для України це стане важким завданням — реінтегрувати окупований Донбас. І це одна з непростих альтернатив, які обговорюють тут, у Вашингтоні.

Copyright © 2017 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода».

''отсканируй
и помоги редакции