Круговорот схематоза в природе
Привет! Меня зовут Марк, и я люблю писать про схематоз в Украине. А если точнее — про схематоз на рынке газа. Почему? Потому что это одна из самых больших коррупционных схем нашей страны. В то время как знаменитые на всю страну «свинарчуки» натырили жалкие миллионы за два года, через Дмитрия Фирташа проходят десятки миллиардов каждый год. И тот факт, что в Украине есть люди, которые знают, кто такой Свинарчук, но НЕ знают, кто такой Фирташ, как раз и объясняет нам, почему Украина — бедная страна.
Заваривайте чаёк, это лонгрид, причём довольно тяжёлый.
Итак, для тех, кто не в курсе. Дмитрий Фирташ — газовый «король» Украины. Если у вас дома стоит газовая колонка или плита, то, скорее всего, вы платите деньги господину Фирташу, так как облгаз, который поставляет вам голубое топливо, вероятно, принадлежит именно ему. Группа компаний РГК, по разным оценкам, контролирует около 80% рынка поставок газа потребителям в нашей стране.
На ПиМе я уже писал о коррупционной схеме «коэффициентов корректировки», которую устроили облгазы Фирташа в октябре 2018 года. Национальный регулятор (НКРЭКУ) имитирует бурную деятельность, «борясь» с этой схемой. Прошло больше полугода — два раунда проверок, а результата всё нет.
Дошло до того, что коэффициенты «признали законными». Статья ссылается на решение Окружного административного суда Киева. Давайте разберёмся, так ли это? Действительно ли использование облгазами Фирташа коэффициентов корректировки «законно»?
Короткий ответ — нет. Так как в решении суда шла речь об отмене постановления НКРЭКУ, запрещающего облгазам использовать коэффициенты корректировки. Но постановление НКРЭКУ запрещало то, что уже и так запрещено законом.
Возникает вопрос: а зачем вообще НКРЭКУ принимала с нарушением процедуры постановление, которое и так отменяло то, что уже запрещено? Моё мнение — чтобы облгазы потом смогли оспорить это в суде и ходить всем рассказывать, что использование коэффициентов корректировки — законно (постановление же отменили через суд!).
Давайте раз и навсегда разберёмся в юридических тонкостях вокруг этих самых «коэффициентов корректировки».
Для этого нам нужно начать с Кодекса газораспределительных сетей (его написала НКРЭКУ, а зарегистрировало Министерство юстиции Украины). Кодекс — это свод правил работы газораспределительных сетей Украины. Это нормативный документ.
Смотрим документ. Пункт 9 гласит:
IX. Правила комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі
1. Основні засади комерційного обліку природного газу в ГРМ
3. Фактичний об’єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об’єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених у точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.
Оператор ГРМ зобов’язаний за підсумками місяця, але не пізніше 8-го числа, наступного за розрахунковим місяцем, опублікувати на власному сайті фактичні дані про розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння природного газу за кожним маршрутом; передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача, інформацію про величину коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об’єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також розмір спожитого обсягу енергії природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт·год, Гкал, МДж).
То есть тут, в Кодексе ГРС, говорится о том, что газ, потребляемый населением, должен быть приведён к стандартным условиям. Это значит «объём газа, проходящий через счётчик при 20 градусах по Цельсию»).
В кодексе есть два метода расчёта потребления газа населением (дебилизм? Да! Добро пожаловать в реальный мир украинского законодательства!). Один — в кубометрах, второй — в джоулях.
То, что в джоулях — это раздел XV Кодекса ГРС.
XV. Порядок перерахунку об’єму природного газу в його обсяг, визначений в одиницях енергії
1. Розрахунок обсягу енергії
6. За відсутності корекції тиску і температури у ЗВТ, виміряний об’єм газу має бути приведений до стандартних умов за формулою:
де: |
|
- |
об’єм газу, приведений до стандартних умов, (м куб.); |
|
|
- |
об’єм газу, виміряний ЗВТ, (м куб.); |
|
|
- |
коефіцієнт приведення до стандартних умов вимірювання. |
Для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури і тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року за № 346/8945.
Оператор ГРМ зобов’язаний розмістити на власному сайті інформацію про розміри коефіцієнтів приведення об’ємів природного газу до стандартних умов, у разі якщо вузли обліку природного газу споживачів не забезпечують такого приведення.
Но! Он не используется, так как НЕТ ПОСТАНОВЛЕНИЯ НКРЭКУ О ТОМ, ЧТО ПОТРЕБЛЕНИЕ ГАЗА ПОДСЧИТЫВАЮТ В ДЖОУЛЯХ.
Картина Репина «Приплыли».
Тут всё же необходимо вставить короткую ремарку и ответить, на кой ляд эта норма вообще нужна.
Ответ — нужна, потому что в Европе всё подсчитывают в джоулях: тепло, потребляемый газ, горячую воду. Так удобно. Потому ВСЁ можно привести к стандартной единице. Рано или поздно мы приведём наше законодательство «in line with EU law», чтобы наши компании могли работать вместе и заключать контракты между собой. То есть методика прописана, но пока что её не используют. Для неё ещё нет нормативных документов. Она просто есть и всё. Как комната в жилом доме, в которой никто не живёт.
Идём дальше. Есть постановление НКРЭКУ «Типовий договір розподілу природного газу», где пункт 5.3 гласит:
5.3. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.
(FYI типовой договор одинаковый как для потребителей, так и для рынка юрлиц).
Это также подкрепляется «Типовим договором постачання природного газа побутовим споживачам», который также является постановлением НКРЭКУ.
В тексте договора указано, что:
4.4. Об’єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається одним із нижченаведених способів:
1) за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
В Кодексе газотранспортных систем есть раздел XII, где сказано:
XII. ОБМІН ІНФОРМАЦІЄЮ ПРО ПОДАЧІ ТА ВІДБОРИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ ЗАМОВНИКА ПОСЛУГ ТРАНСПОРТУВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ ТА ВИЗНАЧЕННЯ АЛОКАЦІЙ
- Загальні положення
Пункт 5:
5. Інформація про обсяги подач та відборів природного газу, попередня та остаточна алокація визначаються в метрах кубічних та інформативно в одиницях енергії (кВт·год).
То есть расчёт в системе проходит по кубометрам! Информация о джоулях — это «работа наперёд», потому что, в конце концов, мы все будем считать в джоулях. Соответственно, нормативка их тоже прописывает.
НО У НАС НЕТ ПОСТАНОВЛЕНИЯ КАБМИНА ИЛИ НКРЭКУ, КОТОРОЕ БЫ УТВЕРЖДАЛО, ЧТО ПОТРЕБЛЕНИЕ ГАЗА УЧИТЫВАЕТСЯ В ДЖОУЛЯХ. Соответственно, методика расчёта используется в кубометрах, а не в джоулях.
Ок, понятно. Но закон же гласит, что газ необходимо привести к так называемым «стандартным условиям». А как же они тогда приводятся, если не через коэффициенты корректировки, которые потребители видят у себя в платёжках?
А вот так.
Приказ № 595 Министерства энергетики.
2. Галузь використання
Методика розроблена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 786 «Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві».
Дія цієї Методики поширюється на підприємства з газопостачання та газифікації НАК «Нафтогаз України» і визначає порядок розрахунків питомих втрат природного газу (далі — газ), що виникають при вимірюваннях об’єму природного газу побутовими лічильниками газу (далі — лічильники), які використовують споживачі — фізичні особи.
Где есть ТЕ ЖЕ САМЫЕ КОЭФФИЦИЕНТЫ, изначально заложенные в тарифе.
Лучше всего это обозначено в описательной части судового процесса «Львовгаз против НКРЭКУ»: (НКРЭКУ ссылается на методику расчёта тарифа, где объясняет, почему затраты УЧТЕНЫ в тарифе, соответственно, никаких коэффициентов корректировки в платёжках быть не должно).
Вот абзац:
Так, відповідач наголосив на тому, що тариф на розподіл природного газу для позивача затверджено постановою НКРЕКП від 15.12.2016 року № 2297, якою встановлювалися економічно обґрунтовані тарифи на розподіл природного газу, при тому, посилаючись на відповідні положення Методики визначення питомих виробничо-технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2033 року № 264, Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП від 25.02.2016 року № 236, Методики визначення питомих витрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.10.2003 року № 595 (надалі — Методика № 595), а також Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 382/2011, та наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.11.2011 року № 737, від 25.12.2015 року № 847, відповідач зазначив, що розміри нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу газорозподільних підприємств (операторів газорозподільних систем) розраховані з урахуванням втрат, які виникають у зв`язку з неприведенням показань побутових лічильників газу до стандартних умов.
ВСЁ!
Что делают облгазы?
Они 1) учитывают «приведение газа к стандартным условиям с помощью коэффициентов корректировки, это заложено в самом ТАРИФЕ (цене на газ)», а потом 2) включают ЕЩЁ РАЗ эти коэффициенты отдельно в платёжки, фактически ещё раз вставляя их в них.
Как нужно?
Коэффициенты должны учитываться только один раз в тарифе. Всё. Больше нигде их быть не должно.
Облгазы внаглую сдирают деньги с потребителей, а наш регулятор НКРЭКУ занимается игрой в поддавки, принимая постановления с нарушением процедур, которые будут впоследствии успешно обжалованы облгазами в судах.
Вот вам и круговорот схематоза в природе.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.