Російські агенти примушують норвежців шпигувати
Примітка редакції. Чи дивилися ви норвезький серіал «Окуповані»? Здається, в деяких моментах він стає все більш документальним. Принаймні, Служба безпеки Норвегії дедалі більше занепокоєна діяльністю Росії в країні. Дякуємо Sunrise Diver за переклад матеріалу Ойстайна Богена.
Працівники як приватного, так і державного сектору під атакою. Служба безпеки Норвегії (далі — PST) не виключає, що Росія таким чином могла отримати доступ до важливої інформації.
Російські служби розвідки зараз працюють в норвезькому напрямку значно активніше, ніж будь-коли за останні пару десятиріч. Шпигуни мандрують не тільки безпосередньо норвезькими теренами, а й просторами норвезького інтернету. Часто — одночасно, зі слів PST.
Шеф Електронної служби Міністерства оборони Мортен Хага Люнде описує каналу TV2 загрозу з боку російської розвідки як «постійну та високу».
Примушують до шпигунства
Шеф PST Бенедікте Бьйорнланн б’є тривогу стосовно нової російської шпигунської атаки, яка намагається забезпечити проникнення «кротів» на норвезькі підприємства.
«Ми маємо приклади за останній час, та протягом декількох років», — каже Бьйорнланн «Новинам» TV2.
Методики, які взяли на озброєння російські розвідслужби цього разу, полягають у спробі примушення норвежців до шпигунства за своїми власними роботодавцями.
«Ми були сповіщені про декілька випадків, пов’язаних із персонами, які мають зв’язки із Росією. Це можуть бути ті, хто раніше мешкав у Росії або має російське подружжя. До таких людей застосовується тиск, щоб змусити їх вилучати або передавати інформацію з підприємств, на яких вони працюють», — каже Бьйорнланн.
Згідно з інформацією, яка є в TV2, засобами такого тиску можуть бути прямі або непрямі погрози стосовно родичів або членів родини, які перебувають у Росії.
Бажають отримати доступ до мережі даних
На конференції про кібератаки та безпеку даних в Осло цього четверга (28 вересня 2017 року. — Прим. перекл.) шеф PST попередив щодо так званих «інсайдерів».
(TV2 уточнює: мова йде про тих норвежців, яких російським розвідслужбам удалося примусити працювати на себе. Працівники у приватному та публічному секторах піддаються такому тиску, але Бьйорнланн не вдається в деталі, про які саме компанії та заклади йде мова.)
Російські агенти намагаються в першу чергу завантажити шкідливе програмне забезпечення в системи даних або отримати паролі, які дають доступ до цифрових мереж.
Щойно вони проникають усередину, одразу ж скачують великі обсяги даних із серверів або ж пошкоджують мережі. Незважаючи на те, що PST була поінформована про декілька таких випадків, там підозрюють, що є ще інші норвезькі підприємства або державні установи, куди російським спецслужбам удалося проникнути.
«Чи вдалося Росії примусити когось також закласти якусь інформацію?»
«Ми не можемо виключати це. Але в тих випадках, про які ми були сповіщені, люди самі приходили до нас і розповідали про ситуацію, в яку вони потрапили, та про можливі наслідки, яких ми уникли», — каже шеф PST «Новинам» TV2.
«Кібер-ведмеді» на стежці війни
Експерт з інформаційної безпеки вважає, що російська розвідка наразі дуже активна в інтернеті. Цивільна служба кібератак ФСБ називається APT 29, або Cozy Bear. Військова служба елітних хакерів, упорядкованих ГРУ, взяла назву APT 28, або Fancy Bear. Разом їх звуть «кібер-ведмеді».
Ці дві групи хакерів працюють дещо по-різному. Тоді як перші займаються шпигунством, Fancy Bear проводить найбільш драматичні data-атаки. Американська розвідка вважає, що саме ця група напередодні виборів опублікувала понад 20 тисяч конфіденціальних листів Демократичної партії США.
Fancy Bear також стояла за кібератакою, яка спричинила КЗ на трансформаторних станціях в Україні, а в 2015-му, на думку експертів із безпеки, саме ця група зламала французький телеканал TV5. У результаті атаки мовлення телеканала було припинене на декілька годин, та в один момент вся мережа даних станції опинилася на грані колапсу.
Чи була ця деструктивна російська хакер-група на норвезькому просторі — влада відмовилися коментувати.
Сподіваються запобігти подальшому шпигунству
У лютому цього року PST виступила з інформацією про те, що «найлагідніша» хакер-група АРТ 29 російських розвідслужб намагалася проникнути на сервери парламентської групи Робітничої партії (одна з найчисленніших партій Норвегії. — Прим. перекл.) та восьми державних установ, серед них — МЗС.
PST досі не може сказати, чи змогли росіяни отримали якісь дані.
Оприлюднення інформації про цей випадок призвело до гнівної відповіді з боку Посольства РФ в Осло.
Норвезька влада була звинувачена у веденні «відірваної від реальності антиросійської риторики», також посол погрожував розривом усіх політичних контактів, якщо ставлення Норвегії до Росії не поліпшиться.
Представник Посольства (РФ. — Прим. перекл.) у своєму листі до TV2 у четвер ввечері (28 вересня 2017 року. — Прим. перекл.) стверджує, що вони й досі не хочуть коментувати останній звіт PST.
Бенедікте Бьйорнланн підкреслює, що офіційна заява про нову атаку російських розвідслужб у Норвегії не мала за мету виставити Росію в негативному світлі.
«Коли ми обираємо бути настільки відкритими, наскільки ми є в цьому випадку, то робимо це через те, що хочемо посприяти тому, аби офіційні особи та громадяни Норвегії розуміли, що це загроза. Тож таким чином ми можемо зайняти позицію, яка зменшила би нашу уразливість», — сказала вона.
Переклад Sunrise Diver.
Джерело: TV2.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.