Два числа в рейтингу Doing Business 2019
31 жовтня українським сегментом фейсбуку прокотилася хвиля зрадоперемог щодо публікації рейтингу Doing Business 2019 від Світового банку. Нагадаю, що в ньому Україна посіла 71 місце, піднявшись за рік на 5 позицій. Про це не забув нагадати пан Порошенко у фейсбуці, порохоботи наводили статистику по цьому рейтингу щодо минулих років, а зрадофіли вказували, що навіть Киргизстан знаходиться в цьому рейтингу на одну позицію вище за Україну, а Росія взагалі — аж на 31-й сходинці.
Наведемо й ми цю таблицю з даними про Україну, взяту з офіційного сайту Світового банку:
Як бачимо, є два показники, за якими наша країна займає найнижчі позиції: це «Підключення до системи енергопостачання» — 135 місце з 59,17 балами за методологією Світового банку, та «Вирішення неплатоспроможності» — 145 позиція з 31,72 балами.
Давайте зараз, не розбираючи, що це за показники, просто спробуємо погратися з числами, змінивши ці південно-азійські за суттю (гірше за них лише африканські дані) значення на середні для того регіону, де знаходиться Україна. І для тих, хто не в курсі, нагадаю, що до регіону Південна Азія Світовий Банк відносить такі країни, як Індія, Пакистан, Афганістан, Бангладеш, Шрі-Ланка, Непал, Бутан.
Спочатку звернемо увагу на передостанній для нашої країни в рейтингу показник «Підключення до електромереж», де позиції України дещо гірші за середні по країнах Південної Азії — 59,17 балів в України проти 59,36 балів у країн Південної Азії.
А тепер подивимося на такий чинник, як «Вирішення неплатоспроможності». Якщо уважно подивитеся на таблицю, то побачите, що ми там знаходимося вже не поруч із країнами Південної Азії, а десь поміж країн так званої «чорної» Африки та ісламських країн Африки на північ від Сахари та ісламських країн Близького Сходу. 31,72 бали в України проти 30,8 балів у країн «чорної» Африки або 32,69 балів у країн Близького Сходу та на північ від Сахари.
А тепер спробуємо замінити реальні українські показники у 59,17 балів за «Підключення до електромереж» та 31,72 бали за «Вирішення неплатоспроможності» на середньоєвропейські 71,66 та 55,58 балів відповідно.
Зробивши це, знайдемо середнє значення замість існуючого у 68,25 балів:
(91,07+76,91+71,66+69,74+75,00+58,33+79,35+77,62+63,59+55,58)/10=718,85/10=71,89.
А тепер подивимося, на якому місці перебувала б Україна в цьогорічному рейтингу Doing Business, якщо б мала такий глобальний показник. Ми б знаходилися на 56 місці між Брунеєм (55 місце з 72,03 балами) та Чилі (56 місце з 71,81 балами), а найближчими сусідами на континенті нам були б такі європейські країни, як Угорщина (53 місце з 72,28 балами) та Кіпр (57 місце з 71,71 балами).
Так, це гірше за 25 місце Азербайджану, 28 місце Казахстану, 31 місце Росії або 37 місце Білорусі. Але все ж таки на цілих 15 позицій краще, ніж зараз.
Ну й лишилося нагадати, що за підключення до електромереж у нас відповідають регіональні компанії-обленерго. А про те, кому належать українські обленерго можна дискутувати не один день. Якщо у двох словах — це українські та російські олігархи. Чи корисно буде для них, якщо Україна буде підніматися вище у рейтингу Doing Business? Спірне питання. Але ті, хто мав безцінний досвід спілкування з вітчизняними обленерго стосовно підключення промислових об'єктів до електромереж, може багато чого розказати і про складність процедур, і про рівень корупції, що притаманний зараз цій галузі...
Що стосується проблеми вирішення неплатоспроможності, то законодавство про банкрутство в нашій країні лише розробляється і Кодекс з процедур банкрутства було ухвалено два тижні тому — 18 жовтня 2018 року, і вступить в силу він тільки через півроку, але це тема окремої статті.
Нащо все це було написане? Метою статті було показати, як інтереси вітчизняного та російського олігархату в поєднанні з неефективною роботою законодавців гальмують просування України до верхніх позицій у рейтингу Doing Business, та як наслідок цього процесу — недостатній рівень довіри іноземних інвесторів до вітчизняної економіки загалом.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.