Перейти к основному содержанию

Як діаспора допомагає Україні

Про те, як на даний момент складаються австралійсько-українські відносини і що на них чекає в майбутньому, в розмові з головою Союзу українських організацій Австралії Стефаном Романівим

Цьогоріч найбільшій організації української діаспори — Світовому конгресу українців (СКУ) — виповнилося не багато не мало 50 років! Генеральний секретар Конгресу, він же голова Союзу українських організацій Австралії (СУОА) Стефан Романів люб’язно зголосився відповісти на наші запитання.

Шановний пане Стефане! Щиро вітаємо Світовий конгрес українців з цією знаменною подією. Розкажіть, будь ласка, про нинішню місію СКУ, як розвивається організація, на яких засадах їй вдається об’єднувати українські громади світу?

— Світовий конгрес українців об’єднує громади у 53 країнах світу. Нещодавно до нас приєдналася нова українська громада в Сінгапурі. Наше завдання — не щоб усі українці світу стали членами СКУ, а щоб ми всі спільно працювали, йшли до визначеної мети.

Всім нашим політикам і громадським діячам, і в діаспорі, і до речі, в Україні, треба чесно себе запитати: хто сьогодні наш найбільший ворог? Якщо це наша, українська, хай і трохи інша організація, то ми маємо дуже велику проблему. Всі сили мають іти на те, щоб поборювати агресора. Але ми повинні бути скоординованими. Хтось скаже: ви всіх все одно не репрезентуєте, то хай кожен має свою думку. Тому якщо навіть у нашій громаді є хтось, хто скаже, що маємо краще віддати Крим, ніж боротися за нього, то нам з цією людиною точно не по дорозі. Тому поборювати інші наші організації, якщо вони мають однакову з нами ціль, недоречно.

Цим, до речі, часто грішать українські політики. Наприклад, вони по черзі їздять до Вашингтона і починають скаржитись одне на одного. Одні кажуть, що президент не такий в Україні, інші, що прем’єр-міністр чи спікер Верховної Ради… Це нонсенс! У країні війна, тож у першу чергу треба боротися з агресором, вирішувати спільні завдання, йти до однієї мети.

— Не можу не запитати про долю українства в Росії…

— У Росії дійсно дуже складна ситуація. Там, де ми можемо юридично допомогти українцям Росії — ми максимально. До речі, ми навіть плануємо незабаром летіти до РФ. Питання, чи нас пустять, адже там Світовий конгрес прирівняний до екстремістських організацій.

— Одне з ключових завдань Конгресу в світі — лобіювати посилення антиросійських санкцій. У цьому напрямку є вагомі здобутки. Зокрема, США почали нещодавно посилювати економічний тиск на Росію. А як щодо урядів інших країн, де живуть українські громади?

— Візьмемо Австралію. Різниця між нами і ЄС та Америкою в тому, що ми не переглядаємо питання санкцій кожні 6 місяців. Австралія внесла санкції на 3 роки, і вони не переглядаються з 2014 року. Так само вони були продовжені і цьогоріч. Але ми пропонуємо інше: щоб Австралія порушувала перед світом питання відключення Росії від системи SWIFT. Це було б дуже потужним інструментом тиску на агресора. Також нам зараз конче важливо, щоб Європа не змінила свою позицію в цьому питанні. Адже питання лише дипломатичних санкцій — це слабка позиція.

— Які дії впроваджує в життя Союз українських організацій Австралії задля налагодження стосунків між двома країнами та задля посилення підтримки України з боку Австралії?

— За останні півроку ми добилися, аби австралійський уряд не закрив Посольство Австралії в Україні, добилися призначення нового посла. За нашою допомоги було відновлено діяльність Австралійсько-української міжпарламентської групи дружби. Зараз налагоджуємо співпрацю з уже Українсько-австралійською міжпарламентською групою Верховної Ради.

Для України зараз актуальне питання реформ, в якому варто врахувати й австралійський досвід. А найважливіша річ — питання санкцій проти Росії, підтримка України у війні з агресором.

Також зараз від СУАО готуємо подання до парламенту Австралії щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу.

— Які заходи здійснювали ви спільно зі сформованою ще 2014 року депутатською групою Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків між Україною та Австралією?

— Приємно, що маємо таку парламентську групу і в Україні, і тепер в Австралії, не в останню чергу завдяки зусиллям голови Комітету Верховної Ради України із закордонних справ Ганни Гопко. Пам’ятаєте, в СОТ був судовий процес України з Австралією щодо маркування пачок цигарок (участь України у суперечці з Австралією в СОТ щодо упаковки тютюнових виробів – авт.)? Так от, міжпарламентські групи робили дуже багато, щоб провадження припинили. Також група допомагала тиснути на уряд Австралії в питанні посилення антиросійських санкцій. Власне ще в 2013 році, в часи Революції Гідності наші друзі з українського парламенту домагалися від австралійського уряду підтримки для народу України в його протистоянні режиму Януковича. І нарешті, у 2014 році ми та наші українські друзі домоглися того, що австралійський уряд під час Саміту «Великої двадцятки» фактично змусив президента Російської Федерації Володимира Путіна тікати додому.

— А крім дипломатичного і політичного, які напрямки українсько-австралійських відносин розвиваються нині?

— Зараз важливими є економічні напрямки співпраці, а також впровадження програм, які допомагають реформувати різні галузі. Наприклад, Міністерство охорони здоров’я України домовляється з австралійськими колегами, що опікуються програмою «Life line» (Лінія життя — авт.), службою, яка допомагає вийти з «глухого кута» людям, які страждають на депресію, щоб впровадити аналогічну програму в Україні. Програма зможе допомогти всім категоріям осіб, що мають психічні розлади, не лише учасникам АТО.

— Чи відбудеться українсько-австралійський бізнес-форум, який планувалося провести цього року в Києві?

— Цим питанням займалася українсько-австралійська торгова палата, форум було вирішено трохи перенести в часі. Думаю, він все таки відбудеться в 2018 році. Розумієте, нам треба більше попрацювати в Австралії, зав’язати прямі контакти між українськими та австралійськими бізнесменами. Маємо більше працювати, аби переконати австралійській бізнес в інвестиційній привабливості України. Адже нам головне, щоб саме австралійські інвестори приїжджали в Україну і вкладали в неї!

— Що було б цікаво Україні експортувати в Австралію й що було б цікаво імпортувати з Австралії?

— Щодо імпорту урану питання вже є вирішеним. Були намагання розглянути питання імпорту вугілля. Але фахівці підрахували, що імпортувати вугілля з Австралії буде справою нерентабельною. А взагалі я переконаний, що в плані імпорту з Австралії цікавими мають бути не товари, а певні ідеї, досвід, який доречно застосувати в Україні під час тієї ж медичної реформи, антикорупційної реформи і так далі.

Австралії ж у свою чергу буде цікаво залучати українських ІТ-технологів та інших спеціалістів, впроваджувати досвід українських військових, які пройшли війну на Донбасі. До речі, тепер в Австралії перебувають кілька українських вояків, які проходять курси на базі збройних сил Австралії.

Ще як приклад економічної співпраці можна згадати українську фірму «Меркс», що виготовляє меблі, і яка підписала контракт з Австралією.

— Нещодавно запрацювала зона вільної торгівлі між Україною та Канадою. Чи можемо ми побачити в недалекому майбутньому таку ЗВТ з Австралією?

— Якщо досвід ЗВТ між Україною та Канадою виявиться успішним, то я не бачу проблем, чому не можна зробити таку групу з Австралією.

— Ви згадали про військовий аспект у співпраці двох країн. Тож не можу не запитати: якою є сумарна матеріально-технічна допомога з боку української діаспори в Австралії?

— Точну цифру зараз вивести дуже важко. Знаю точно, що наша громада в Австралії сумарно вислала 300 тисяч доларів на допомогу Україні, її воякам. Якщо говорити про австралійський уряд, то він допоміг із наданням одягу для українських військових. Це теж десятки й десятки тисяч у валюті.

Спілкувався Сергій Пархоменко

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.