Перейти к основному содержанию

Німецьке горе: -210 млн «Енергоатому» за тиждень

Енергобонуси і передвиборний ажіотаж

Примітка редакції. Поки в наших оселях горять лампочки, хтось грабує енергетику. І хто ж?

2020 рік запам’ятається роком боротьби за «Енергоатом». Хто тільки не намагався вписатись за народне надбання – атомну промисловість. Створювались депутатські групи, години телевізійних етерів із різною конотацією на різних олігархічних телеканалах. По факту ж в понеділок ми отримаємо звіт про фінансове становище компанії, яка виробляє понад 53% усієї електроенергії в Україні, яка ще в минулому році була донором державного бюджета.

І, на превеликий жаль, ми побачимо там дірку в декілька мільярдів гривень. Добре якщо це буде десяти значна цифра. Постає питання: хто в цьому винний? Зелена енергетика – можливо часткова, але це процес був як мінімум прогнозований, а із цивілізованого боку – закономірний. Вині, на моє глибоке переконання сидять в самому «Енергоатомі». Факти кричущої некомпетентності або навіть вмотивованої халатності проявились на цьому тижні.

В безлічі груп, де дописують трейдери та учасники ринку електроенергії повисла тиша, а потім відбувся вибух нерозуміння що робить Енергоатом» на біржі. Чому державна компанія яка має прагнути заробляти гроші зливає свою електроенергію за безцінь, і тим самим обвалює ринок. Я спробував знайти пояснення.

Середня ціна жовтня на ринку на добу на перед (РДН) – головний майданчик гуртової торгівлі – склала 1,39 грн/кВт год. 19 і 20 жовтня «Енергоатом» раптово змінив свою торгову стратегію і почав конкурувати з іншою державною компанією «Гарантований Покупець», яка зокрема виконує функції з постачання «світла» населенню. Атом був у резонансі з Гарпоком 2 місяця. А вже 19 жовтня він почав подавати більш низькі цінові заявок на РДН (в порівнянні з аналогічними днями минулого тижня).

Це призвело до обвалу ціни до 1,21 грн/кВт год. 21 і 22 жовтня ціни впали ще нижче, до 1,04 грн/кВт. Це сталось внаслідок того, що на ринок вийшли трейдери русерсом, який вони купили за підсумками аукціонів у тогож «Енергоатому». Ці трейдери «ТАС Енергія України» (Сергій Тігіпко), «Південь Енергозбут» (приватний власник), «ОНК Груп» (приватний власник) та інші. Всі вони не мають реальних покупців. Тому ділки планували вчинити зовсім просто:

  • купити якомога дешевше у «Енергоатому» (1.29 грн/кВт год) і «Гарпока» (1.35 грн/кВт год) на аукціонах;
  • продати на РДН по 1,5 грн/ кВт год.

Не маючи реальних споживачів, на РДН трейдери конкурують з тими ж Гарпоком і Енергоатомом і знижують ціни, намагаючись гарантовано продати свої обсяги. Одночасно з цим, покупці, які купили е/е на аукціонах:

  • «Юнайтед Енерджі» (Ігор Коломойський);
  • «Укренерго» (держава);
  • «Д.Трейдінг» (Рінат Ахметов).

Всі вони йдуть з РДН, оскільки вже мають законтрактовані обсяги. В результаті спрацьовує принцип доміно і починається цінова війна: комерсанти і «Енергоатом» знижують ціни друг перед другом у надії гарантовано продати свою електроенергію. На тлі зниження попиту на РДН, такі дії призводять до того, що ціна РДН стрімко падає. Але є нюанс: свої обсяги Енергоатом» так і не продає, незважаючи на демпінг.

Так, наприклад, обсяг продажів «Енергоатому» і «Гарпоку» на РДН сумарно впав. Було 18,1 млн кВт год (19.10), стало 13,8 млн кВт год (22.10). При цьому трейдери зазнають збитків зазнають усі. Найбільше збиткують державні «Гарпок» й «Енергоатом». ТЕС також несуть критичні збитки, так як ціна на РДН значно нижче їх собівартості. У підсумку, така цінова війна «вбиває» усю галузь.

Факт який може все пояснити: Голова «Енергоатом-трейдингу» а також ряд ключових досвідчених співробітників цього підрозділу були відправлені у відпустку. Виконуючим обов'язки головного трейдера був призначений віце-президент Якоб Хартмут. Він, як розповіли мені джерела в компанії, почав самостійно заявляти усі обсяги «Енергоатому». І звісно він став здійснювати ряд грубих помилок, які привели до обвалу цін на ринку. Зокрема:

  • Не розуміючи ситуацію він перестав спиратись на тактику, якої дотримувався «Енергоатом» та «Гарпок» до цього часу.
  • Почав конкурувати з «Гарпоком» шляхом демпінгу, подаючи заявки за ціною нижче заявок Гарпока. Це призвело не тільки до зниження ціни, але і до скорочення обсягу продажів самого Енергоатому на РДН.
  • Став заявляти обсяги на ринку через недосвідчених молодших співробітників СП «Енергоатом-трейдинг», які не мають досвіду подібної роботи.
  • В якості свого нового радника з трейдингу Хормут обрав С. Зеленецького, аналітика одного з трейдерів: «ЕРУ Трейдинг» (Андрій Фаворов). При цьому цей радник став отримувати доступ до комерційної інформації «Енергоатому» без відповідних дозволів, що є очевидним конфліктом інтересів.
  • Почав продавати ресурс за прямими договорами адресно на користь окремих трейдерів. Наприклад, 16 жовтня «Енергоатом» продав 25 МВт. «ТАС Енергія України» (Сергій Тигипко).

Що виходить? Правильно, збитки на рівному місці. Точніше, одразу -210 млн на тиждень.

При такій ціні РДН «НАЕК Енергоатом» покриває тільки 0,35 грн за кВт год від собівартості виробництва, яка дорівнює 520,77 (За іншими даними – 640 грн). Чистий збиток держкомпанії вражає: 0,17 грн на кожній кіловат-годині. Оціночно за день збиток становитиме близько 31,5 млн грн (без ПДВ). За тиждень, як ви бачили вище, виходить 210 млн грн зі знаком «мінус». Шикарний подарунок під ялинку.

Подібні дії Якоба Хормута спантеличили ринок. Вони свідчать або про професійну некомпетентність або про хитрий задум. Такий собі мотив, спрямований на зниження цін на ринку для подальшого продажу електроенергії «Енергоатому» на адресу окремих трейдерів за заниженими цінами. В будь якому разі ці дії не були і не мали нічого спільного із тактикою заробляти більше. Запитання, які є важелі впливу на «Енергоатом».

Хто відповість за втрачені сотні мільйонів на рівному місці? Переконаний – ніхто. Бо те, що стосується біржових торгів та трейдерської поведінки в Україні, не розуміють у жодному з державних органів.

Рубрика "Гринлайт" наполняется материалами внештатных авторов. Редакция может не разделять мнение автора.

Ранний доступ к масштабному кидку украинской энергетики

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.