Санкції проти російських соцмереж і Яндексу: боротьба триває
Привіт, це Михайло Макарук, і сьогодні ми з вами проаналізуємо спроби Кремля обійти санкції в Україні.
Реакція Mail.ru Group (Вконтакте, Однокласники) і Яндекс на запровадження РНБО санкцій проти їхніх дочірніх компаній в Україні чітко засвідчила, що російський бізнес намагатиметься зберегти свої інтереси в Україні. Причому навіть ціною великих витрат і за відсутності будь-яких перспектив. Попри зменшення припливу грошей до росіян (що й було початковим завданням санкцій), ситуація далека від логічного завершення.
З одного боку, Україна є одним із найбільших ринків для російських сервісів. З іншого — Україна (і створення механізмів впливу на нашу внутрішню політику) — можливо, найбільший головний біль для Кремля (ну якщо у США не прокотило). А Кремль, як уже, наприклад, зазначалося у статті Інформнапалм, має тісний зв'язок як із Mail.ru Group, так і з Яндексом. У самій Росії Кремль продовжує використовувати Яндекс як засіб маніпуляції пошуковою та новинною видачею, попри величезну репутаційну шкоду, якої це завдає компанії. Ну а олігарх Алішер Усманов (фактично володіє Mail.ru Group) є одним зі стовпів кремлівського режиму, а останнім часом — і популярним влогером-пропагандистом.
Стратегія захисту від санкцій Mail.ru Group і Яндекс в Україні виявилася багато в чому схожою. Навряд чи це є ознакою того, що цю стратегію розробляли в одному кабінеті. Радше до подібних рішень менеджмент компаній прийшов незалежно одне від одного.
Раніше вже писали, що Mail.Ru Group через офшор Nessly Holdings Limited намагається обійти санкції. Під парасолькою цього офшору було створено сервіс POSHUKACH.COM. Цей сервіс є спробою зберегти позиції на ринку пошуку і, по суті, презентує пошук Mail.Ru під іншим ім'ям. Швидше за все, на POSHUKACH чекає былинный отказ, з огляду на його низьку ефективність. Вкладати ж гроші у його розкрутку — дуже великий ризик, бо з огляду на очевидну афілійованість Mail.Ru Group і Nessly Holdings Limited ресурс POSHUKACH.COM може легко потрапити під санкції. Тож ця спроба слабенька, але не остання.
Пов'язаний з POSHUKACH.COM і новий браузер Free.Ua, який активно рекламували в інтернеті кілька тижнів тому. Браузер Free.Ua мав стати універсальним засобом обходу блокувань для десктопів і мобільних. Судячи з усього, Mail.Ru Group не мають ілюзій щодо рівня комп'ютерної грамотності користувачів «Однокласників» і зметикували, що самостійно налаштувати VPN та інші засоби обходу вони не зможуть.
Але це лише один бік питання.
Слід розуміти, що використання власних VPN та інших засобів обходу дозволяє Mail.Ru Group, як і раніше, збирати повну інформацію про своїх користувачів (при використанні незалежних/сторонніх VPN велика частина інформації була б для Mail.Ru Group втрачена). Адже продаж цільової аудиторії для показу реклами є одним з основних джерел доходу сервісів компанії. Крім того, повний збір інформації має цікавити й відповідні органи РФ.
Відпрацювавши технологію на браузері Free.Ua, Mail.Ru Group вбудували штатні засоби обходу блокування просто в Андроїд-застосунки ВКонтакте і Однокласники. Судячи з усього, на черзі така сама модернізація застосунків для iOS.
При цьому санкції не дозволяють Mail.Ru Group офіційно продавати рекламу українським рекламодавцям, відтак, отримання коштів можливе здебільшого лише від російських рекламодавців.
Грошова річка від українських компаній на користь кремлівського проекту вже перетворилася на слабенький струмок (оплата йде переважно через різні сервіси від дрібного бізнесу і фізосіб вчорну,а не білими безготівковими платежами, як раніше). Таким чином, першої мети впровадження санкцій було досягнуто. Проте українська аудиторія все ще цікавить частину російського бізнесу, який присутній в Україні і вклав у розкрутку бізнесу в сервісах вКонтакте і Однокласники. І тому, теоретично, у кроках Mail.Ru Group ще можна простежити хоча б сліди економічної доцільності.
А ось діяльність «Яндексу» в Україні економічної складової вже не містить, і навіть навпаки, ведеться на збиток. Зупинімося детальніше.
Технічно «Яндекс» пішов тим самим шляхом, що й Mail.Ru Group — вбудовування штатних засобів обходу в застосунки і продукти, інформаційна кампанія з обходу блокувань, PR і GR, замовлення проплачених статей в українських ЗМІ, покупка українських лідерів думок для свого захисту тощо.
Попри це, основа бізнесу «Яндексу» — «Яндекс.Пошук», практично витіснений з українського ринку, і тому в компанії вирішили зосередитися на інших напрямках. Так, Яндекс.Навігатор, як і раніше, продовжує працювати, як і всі пов'язані з навігацією сервіси. І це дуже велика проблема з погляду безпеки.
Продовжує працювати й таксі (в теорії таксі — це один з основних донорів навігаційного сервісу в рамках внутрішньокорпоративного погашення збитків). Співробітники сервісу Uber, який найбільше постраждав від демпінгу Яндекс.Таксі, заявляють, що демпінг триває й донині. Це підтверджується повноцінною роботою у відповідній програмі «Яндекс». На сьогодні Яндекс.Таксі є, відгукується на виклики і надає право українським водіям возити людей, взагалі нічого не виплачуючи «Яндексу» і не проходячи верифікації та перевірок якості автомобілів/водіїв у сервісі. На відміну від ситуації до санкцій, «Яндекс» не виплачує водіям ніяких компенсацій, але, як кажуть водії, обіцяє «вирішити питання» в майбутньому.
По суті, сьогодні водій Яндекс.Таксі безкоштовно користується всією інфраструктурою, отримує готівку від пасажирів собі і не платить Яндексу ніяких відрахувань, а при цьому розраховує на майбутні виплати від компанії. «Яндекс» бере на себе всі витрати з функціонування системи, попри те, що не має жодного законного механізму отримання грошей з системи, навіть якщо збереже частку ринку. «Яндекс» не може також продати свій бізнес, оскільки покупців на нього не буде, з огляду на тріумфальну експансію Uber і розширення уберівської мережі партнерів.
Як ми бачимо, підконтрольні Кремлю російські сервіси не бажають залишати Україну і продовжують економічно абсолютно невигідний опір, всупереч понесеним витратам і попри відсутність перспектив того, що санкції будуть скасовані в доступному для огляду майбутньому. Яка причина подібної антиринкової поведінки? Висновки можна зробити самостійно (ні, що ви, не йдеться ні про яку розвідувальну діяльність, зовсім іхтамнєт).
А це означає, що громадяни України не повинні і не будуть просто дивитися на спроби російського підкремлівського бізнесу продовжити роботу в Україні, обійшовши санкції. По-перше, очевидно, що мобільний трафік — запорука виживання російських соцмереж в Україні.
Я і всі мої однодумці звернемося до правоохоронців і СБУ направити запити в найбільші магазини застосунків (Google Play, AppStore) і відключити доступ до скачування застосунків в Україні. Це ускладнить спроби підсанкційних компаній вигадати нові лазівки і донести їх до користувача. Це раз. Ми направляємо прохання до РНБО внести клони російських сервісів, на кшталт «Пошукача», а особливо — офшорів, що їх прикривають, до списку санкцій, і будемо продовжувати інформувати РНБО і надалі. Це два.
Ну й найвеселіше — на закуску: Яндекс-Таксі. Ми дуже здивовані, що у росіян вистачає нахабства, а в українських водіїв — тупості, вести незаконну діяльність в Україні, а у пасажирів — розуму до них сідати. Ну Яндексу втрачати нічого, а ФСБ вимагає продовжувати роботу.
Але невже водії не розуміють, що кожного з них можна притягнути за незаконну комерційну діяльність? При цьому їм є що втрачати: як мінімум, машину. Ну а пасажирам — життя. Адже, коли ви сідаєте в машину до оператора, якого на території України юридично не існує, ви покладаєтеся виключно на свій страх і ризик, що водій не виявиться грабіжником або насильником. А якщо виявиться, знайти його буде дуже і дуже важко, особливо якщо машина, як водиться, буде з литовськими або польськими номерами.
Саме тому я прошу всіх читачів сигналізувати про те, хто і на яких машинах приїжджає до них за викликами Яндекс-таксі (для такого діла не гріх поставити застосунок, викликати машину і спеціально, без наміру сідати). Відкритий список номерів телефонів і машин водіїв, які продовжують возити через Яндекс-таксі — це річ, яка дуже стане в нагоді поліції при виявленні трупа пасажира на узбіччі. А щоб мої похмурі передчуття не справдилися, я ініціюю подання до поліції колективної заяви про те, що в Україні працює незаконний перевізник, який перевозить українських громадян з ризиком для життя, використовуючи при цьому для координації заборонений в Україні сервіс. Це, так би мовити, три.
І короткий висновок: санкції самі по собі не втіляться. Втілити їх і довести до розуму — завдання найбільш активної частини суспільства. Тобто нас.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.