Перейти к основному содержанию

Болгарія як приклад: обшуки та арешти в товаристві «Русофіли»

Так тримати! Сподіваємось, цей флешмоб триватиме ще довго
""
Источник

Від редакції. Доволі цікава ситуація склалась у Болгарії, де правоохоронці зацікавились діяльністю місцевої проросійської організації. Пропонуємо вам ознайомитись із тим, чого в нас не буде спостерігатись ще дуже довго.

9 вересня Болгарське державне агентство національної безпеки (ДАНС) і Спеціалізована прокуратура провели обшуки і арешти в офісах і будинках членів неурядової організації «Національний рух «Русофіли». Оперативні дії були проведені у зв’язку з відкритим 3 липня 2019 року кримінальним провадженням по ст. 105 Кримінального кодексу Республіки Болгарії. Згідно цій статті кожен, хто працює на іноземну державу як шпигун, карається позбавленням волі на строк від 5 до 15 років. Обвинувачений може бути покараний відповідно до даної статті навіть у тому випадку, якщо немає доказів передачі секретної інформації.

Колишнього головного редактора газети Болгарської соціалістичної партії «Дума» і нинішнього секретаря руху «Русофіли» Юрія Борисова заарештували рано вранці. У будинку Борисова був проведений обшук, вилучено комп’ютери та різні документи. За словами дружини підозрюваного, журналістки Дори Чичкової, він переніс серцевий напад кілька днів тому і погано себе почуває. Після допиту в Спеціалізованій прокуратурі Борисова відпустили.

Президент товариства Микола Малинов залишився під вартою на 24 години. Малинов народився 12 вересня 1968 року в Софії. Вивчав історію в Київському державному університеті. Був членом Виконавчого бюро Національної ради БСП (Болгарської соціалістичної партії) і депутатом 40-го і 42-го з’їздів Народного зібрання. Давно став болгарським представником таких російських телеканалів, як: Перший канал, Всесвітня Мережа, ТВ Центр, Полювання та Рибалка. У 2011 році Малинова нагородив президент Росії Дмітрій Медведєв, вручивши орден Олександра Пушкіна. У 2017 році був нагороджений орденом Товариства розвитку російського історичного просвітництва «Двоголовий орел», яким керує олігарх Костянтин Малофєєв при безпосередній співпраці з Леонідом Решетніковим.

Було опитано й інших активістів та членів виконавчого бюро руху. Зокрема:

  • професора Ваню Добрева – депутата Національних Зборів БСП і активіста русофілів;
  • заступника голови Мілена Чакарова;
  • почесного голову Енчо Москова.
  • генерального секретаря руху Христину Іванову (як свідка).

Соціолог Живко Георгієв також був допитаний як свідок у справі. Він сказав болгарським ЗМІ, що його запитали, чи знає він Леоніда Решетнікова і чи проводив він соціологічні дослідження про геополітичні погляди в Болгарії для Миколи Малинова.

На цьому етапі прокуратура від коментарів відмовилася. Міністр внутрішніх справ Болгарії Михайло Маринов прокоментував, що тривають слідчі дії, інформація буде представлена на прес-конференції на наступний день.

Згідно з офіційним сайтом Національного руху «Русофіли», це громадянська неурядова організація, створена в Софії 19 січня 2003 року з основною метою – розвиток дружби і співпраці між Болгарією та Росією. На сайті говориться: «Національний рух русофілів є найбільшою неурядовою організацією в Болгарії. Станом на вересень 2016 року він має 224 організації і понад 35 000 членів».

Болгарія є однією з країн, найбільш вразливих для російської гібридної агресії в Європейському Союзі. Різні проросійські організації розташовані та діють на її території. У березні 2018 року, коли низка країн вигнала російських дипломатів на знак солідарності з Великобританією після отруєння Скрипалів, болгарський уряд утримався від такого кроку, обґрунтувавши, що йому не було представлено достатніх доказів зв’язку російських спецслужб з отруєнням. Представники партій Болгарії регулярно відвідують різні форуми в Москві, в тому числі в окупованому Криму.

Тиждень тому Міністерство закордонних справ Болгарії відреагувало різкою декларацією на провокацію Російської Федерації щодо історії Болгарії, коли Посольство РФ оголосило, що відкриє в Софії виставку під назвою «Звільнення Болгарії», подаючи переворот 9 вересня 1944 року та радянську окупацію Болгарії як «звільнення». У заяві МЗС Болгарії сказано: «Не заперечуючи внеску СРСР у розгром нацизму в Європі, ми не повинні закривати очі на той факт, що багнети Радянської Армії принесли народам Центральної та Східної Європи півстолітні репресії, придушення громадянського сумління, деформовану економічну ситуацію. І відрив від динаміки процесів розвитку європейських країн».

На спільній прес-конференції Прокуратура і Міністерство внутрішніх справ Болгарії повідомили, що прокуратура звинуватила Миколу Малинова в шпигунстві на користь іноземної держави. Він був звільнений під заставу близько 25 000 євро і йому заборонено залишати країну.

«Іноземні організації, про які ми говоримо і щодо яких ми зібрали докази того, що він на них працював, базуються в Російській Федерації. Йдеться про дві організації: Товариство “Двоголового орла” і Російський інститут стратегічних досліджень», – сказав генеральний прокурор Сотір Цацаров.

У ході розслідування була також розкрита схема відмивання грошей і переказу коштів для фінансування на території Болгарії різних заходів, які стосуються національної безпеки. Громадянину Росії Леоніду Решетнікову заборонено в’їзд на територію Республіки Болгарії терміном на 10 років.

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.