Перейти к основному содержанию

Е-декларування у військах — некомпетентний ідіотизм чи навмисні дії?

Що не так із законом «Про запобігання корупції»?

Наталія Мещерякова

Ось є у нас цілий Закон України «Про запобігання корупції». Нормальний такий, про всіх там написано, кого він стосується. Так ось дуже приємно, що там про армію не забули: ми, військовослужбовці, в цьому Законі — в перших рядах як потенційні корупціонери, між народними депутатами та суддями. Велика для нас честь! Для всіх, від солдата до генерала.

Так, вам не здалося, а я не помилилась. Я кажу саме про солдатів, від яких зараз штаби вимагають подати е-декларації! Ні, вам не сниться — е-декларації, які з такими муками та з допомогою адвокатів подавали нардепи, судді та вище військове керівництво.

Ну що, читаємо уважно: «Суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", є військові посадові особи Збройних сил України, крім військовослужбовців строкової військової служби».

Ось перша частина речення досконала: «військові посадові особи Збройних сил України». І закінчується нібито вдало: «крім військовослужбовців строкової військової служби». Ну, то зрозуміло, яка у строковика можливість займатися корупцією?

Тверезо мисляча людина має розуміти, що е-декларації необхідно вимагати в осіб, у яких є потенційна можливість унаслідок своїх службових повноважень та пов’язаних із ними можливостей «здійснити корупційне діяння задля одержання неправомірної вигоди». В армії до посад, пов’язаних із виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, можна віднести (на рівні бригади) командира бригади, заступників, командирів батальйонів чи дивізіонів та начальників служб. Це так, нашвидкуруч і широкими мазками.

Але, згідно зі вказівками зверху по нашій, військовій, лінії, е-декларації мають заповнювати всі військовослужбовці, крім строковиків. Тобто всі, хто служить за контрактом. Стрілки, гранатометники, кулеметники. Механіки-водії й оператори-навідники. Танкові екіпажи. Номера обслуги артилерійських підрозділів. Кухарі. Санітарні інструктори та фельдшери. Діловоди. Зв’язківці. Усі сержанти, прапорщики. Усі офіцери. Командири відділень, взводів, рот. Психологи, замполіти. Офіцери прес-служби. Що ж ми такого внаслідок виконання своїх службових повноважень та пов’язаних із ними можливостей можемо вчинити корупційного?

Далі цікавіше.

Можливо, ви не знаєте, але інтернету у військах як такого немає, він офіційно заборонений (пости у Facebook зазвичай пишу олівцем на шматку паперу і надсилаю Цукербергу «Укрпоштою»). Є військовий зв’язок. І використання комп’ютерів, ноутів, планшетів у військових частинах, крім тих, що дозволені спеціальною службою, заборонене. Яким це чином виконати вимогу штабів, у підпорядкуванні яких перебуваємо, та забезпечити стовідсоткове подання декларації особовим складом? Організовано ходити до інтернет-клубів? Супер! Особливо тим, у кого пункт постійної дислокації далеченько від цивілізації. Не всі ж контрактники живуть у військових містечках у центрі мегаполісів (і далеко не всі контрактники живуть удома!).

Далі ще цікавіше.

Штаби, яким ми підпорядковані, вимагають подати е-декларації в передбачений законодавством термін також від тих військовослужбовців, які зараз перебувають у зоні АТО. Хто не знає — це ціла процедура: електронний ключ отримати, позбирати всю інформацію про доходи, не забути вказати 35 грн прибутку у вигляді відсотків на «скарбничку» за зарплатною приватівською картою. А в АТО це як робити? Цікаво? І нам теж. Комісія з ГШ приїжджає і зрізає антени, завдяки яким у тебе є волонтерський інтернет, бійцям під розпис доводять інформацію про заборону на використання персональних електронних приладів і мобільних телефонів у зоні АТО. А оці помічники, радники і начальники юридичних служб пишуть папери своєму керівництву про те, що немає, мовляв, підстав тим, хто зараз в АТО, НЕ подавати електронні декларації.

Ви маєте знати, що у військах, у принципі, все дуже серйозно. У Міністерства оборони є цілий Науковий центр проблем запобігання корупції у секторі безпеки та оборони (його сайт крутий, так). І є ще ресурс, який теж виглядає дорого. Там викладені досить круто зверстані практичні порадники декларантам. Усе чітко, зрозуміло, доступно, але там немає поради, як саме має подати декларацію солдат із полігона чи із зони АТО? Які саме корупційні діяння може вчинити військовослужбовець? Бажано з докладним роз’ясненням, що є корупцією у військах? Для солдата, командира відділення, командира взводу, роти.

Але й це ще не найцікавіше.

Насправді юристи (все ж таки хочеться вважати колег професіоналами, хоча вони вперто доводять протилежне) і просто люди зі здоровим глуздом у Міністерстві оборони та Генеральному штабі мали б одразу після ухвалення Закону України «Про запобігання корупції» почати бити на сполох. Чи це так важко збагнути, що внаслідок повального та тотального е-декларування військовослужбовців можуть бути встановлені чисельність військ, персональний склад, матеріальне становище військовослужбовців, родинні зв’язки, нерухомість? Вводите номер частини і — вуаля! — ось вам персональний склад. Питання: гриф ДСК є на всіх документах, що стосуються штатного розкладу та чисельності? Чи це так важко збагнути, що у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування — відкритому реєстрі (!) — міститимуться дані про всіх військовослужбовців України? Те, що зараз, у березні 2017 року, ми на цю тему ще ведемо якісь діалоги, те, що в ситуації неоголошеної гібридної війни з Російською Федерацією ми ось так просто даємо ворогу на тарілочці таку інформацію про всі війська — це злочинна недбалість та некомпетентність.

10 березня у ВР був зареєстрований і визначений Президентом як невідкладний законопроект №6172. 14 березня його вже прийняли за основу й наразі готують до другого читання за скороченою процедурою.

На жаль, проблема не анігілюється. Читаємо:

«Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Підпункт "г" пункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056 із наступними змінами) викласти у такій редакції:

"г) військові посадові особи Збройних сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України й інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військової служби за контрактом осіб молодшого офіцерського складу, військової служби (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки"».

Переможенькою тут і не пахне. Недопрацювали. По порядку.

Перше — цим законопроектом пропонують звузити коло суб’єктів, на яких поширюватиметься дія Закону України «Про запобігання корупції», фактично лише до старшого та вищого офіцерського складу. Уже неправильно. Військовою посадовою особою, наділеною організаційно-розпорядчою функцією, цілком може бути особа молодшого офіцерського складу (наприклад, начальник служби бригади). А полковник може обіймати посаду, на якій здійснення корупційного діяння може бути виключеним у силу його посадових обов’язків. Автори, при всій повазі до вас, читайте частину 12 статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Якби Міноборони та Генштаб вчасно зреагували на проблему, то разом із НАЗК сіли б і визначили на рівні улюблених у військах жанрів — «методичних рекомендацій», «інструкцій» і «телеграм», хто є військовою посадовою особою, а хто — ні. Узяли б штатні розклади і визначили, разом із НАЗК і на підставі судової практики у справах про хабарництво. Власне, це те, що має бути зроблено негайно, незалежно від долі законопроекту №6172.

Друге — відсутні жодні відтермінування для подання декларацій для військовослужбовців, які проходять службу в зоні проведення антитерористичної операції. А в старому Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції» 2011 року, на відміну від чинного Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року, така відстрочка була.

Третє, і це, мабуть, головне — чому в законопроекті не запропоновано віднести військових посадовців до окремих категорій осіб, на яких поширюється дія статті 52-1 Закону України «Про запобігання корупції», аби не розкривати ані належності таких осіб до військових формувань, ані даних про родинні зв’язки і місця проживання близьких? І це також мали б зробити МО та ГШ разом із НАЗК — опрацьовано відповідний порядок. Зрештою, це безпекова складова, до якої має бути особлива увага. Адже е-декларації співробітників СБУ, приміром, у відкритому доступі ви не знайдете — вони про себе подбали.

Розгляд законопроекту №6172 у другом читанні запланований на наступний тиждень. Отже, маємо досить мало часу, аби відреагувати й подати відповідні правки.

Ця рубрика є авторським блогом. Думка редакції може не збігатися з думкою автора.

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.