Перейти к основному содержанию

На пальцях. Сценарій наступу РФ з Криму «по воду»

Ділимось матеріалом колег
Источник

Публікуємо для читачів сайту міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm аналіз одного із сценаріїв можливої ескалації бойових дій на півдні та сході України. Аналіз підготував військовий аналітик Артем Василенко, який у 2014-2015 роках періодично готував військові зведення та аналітичні прогнози ситуації навколо бойових дій на Донбасі, що публікувалися на сайті InformNapalm. Редакція сайту публікує текст без правок, зберігаючи авторську стилістику.


Давно не писав лонгріди, більш того – аналітичні на військову тематику. Спробую. Буде важко, мабуть, але час відновлювати навички. Тому сильно не бийте.

Давайте домовимось одразу: війни ведуться за території і ресурси (на тих самих територіях). Все. Іншого бути не може. Ніякі рейтинги, жодних володарів не впливають на війну. Спитайте середньостатистичного жителя Московії про його відношення до війни в Україні… Здивуєтесь. Половина з них навіть не знає за то, іншій половині абсолютно все одно і, найголовніше, ніхто не пов’язує рейтинг Путіна із бойовими діями на сході України. Саме тому: близький схід – нафта і природній газ. Китай і Індія, північна і південна Кореї – території. Можуть бути ще релігійні причини, які підігріваються зовнішніми гравцями (Лівія), але нам то, на разі, не загрожує.

Чому ж у нас? Території? Щось мені здається хлопцям із Московії свої б освоїти. Ресурси? Так – вода. Вода, взагалі, цікавий ресурс. Її ніби і вдосталь і, в той же час, недостатньо, що й призводить до високої ймовірності конфліктів в майбутньому (як приклад: погугліть конфлікт Єгипет – Ефіопія, що зараз триває). Що стосується нас, то саме відсутність достатньої кількості води на території АР Крим може призвести до подальшої ескалації. Про це дуже багато пишуть, тому ми не будемо зациклюватися на тому. Важливо лише одне: визначення причини конфлікту дозволяє передбачити напрямок зосередження основних зусиль противника та, як наслідок, спробувати викрити ймовірний характер дій.

Чи можливий наступ з Криму

Колишній командувач сил США в Європі Бен Ходжес робить припущення про високу ймовірність захоплення дамби в Херсонській області, що дозволить фахівцям з РФ відновити водопостачання. Зрозуміло, що контроль за шлюзом в районі населеного пункту Каланчак, який було побудовано у 2014 році, призведе лише до будівництва чергової греблі вище за течією. Таким чином, завданням РФ є отримання контролю над шлюзом поблизу н.п. Нова Каховка та подальша охорона водогону від диверсійних актів. Виходячи із вказаного, глибина оперативного завдання становить 60 км і за класичними нормативами для його виконання достатньо угруповання військ до загально-військової армії (армійського корпусу) станом на Д2 (так, саме менше двох діб, згідно нормативів, достатньо загальновійськовій армії РФ аби виконати оперативне завдання на глибину до 100 км). Але… як завжди є «але».

Що являє собою район виконання завдання? Рівнинна місцевість шириною 167 км від Очаківського (на заході) до траси Р47 (на сході) та глибиною 60 км. З невеликою кількістю населених пунктів з населенням більше 1000 осіб, майже відсутнім лісовим покровом, проте, сильно розгалуженою системою зрошувальних каналів. До чого це? Відсутність населених пунктів, які вояки РФ, зазвичай, використовують в якості прикриття для дій своїх військ (згадайте 2014 рік), дає можливість ЗС України застосовувати артилерію у будь-якій кількості і у будь-яких варіаціях, при цьому навіть можливо не враховувати ймовірні жертви серед цивільного населення (на відміну від Донбасу). А ще, враховуючи, наявність зрошувальної системи, яка являє собою залізобетонні рви із нахилом, що, фактично, ускладнює рух техніки та може використовуватися в якості опорних рубежів для маневреної оборони, наступ можливий лише за декількома напрямами: Армянськ-Нова Каховка, вздовж Т2202 та Генічеськ-Каховка, вздовж Р47 і лише за умови, що вдасться захопити контроль над мостами через канали в районі Чаплинка, Новотроїцьке, Заозерне.

Крім того, командувачу наступаючого угруповання потрібно постійно думати за резерви ЗС України, які можуть бути перекинуті поблизу Херсону та Нової Каховки з правого берега (проблема вирішується шляхом висадки повітряних десантів в районі мостів) та прикриття свого правого флангу від контрударів за напрямом Мелітополь-Петропавлівка (що також вирішується у зв’язку із можливістю створення оборонного рубежу вздовж Р-47 та Каховського каналу).

Лівий фланг не матиме проблем, зважаючи на значні потужності ВМС України (тут без образ) та блокування Каркіницької затоки корабельними ударними угрупованнями ЧФ.

Ситуація для нас не зовсім вдала, проте, значним ускладненням для 22 армійського корпусу, що є частиною російських окупаційних військ у Криму (Управління корпусу розташоване у м.Сімферополь), є необхідність наступу лише через два вузьких перешийки в районі Армянська та Генічеська. Які також являють собою пласку місцевість (читайте вище за артилерію) та можуть досить суттєво блокуватися силами бригадо-тактичної групи (у складі 1 омсбр та 1 оабр), якщо все зробити з розумом і своєчасно підготувати оборонні рубежі. Що стосується висадки морських десантів, то сама висадка може проводитися лише в десантно-доступних місцях (для нашого району це: ймовірно, Залізний порт та Лазурне. Крім того, для висадки десанту необхідно ще підійти до узбережжя…

Щоб зрозуміти, а чи вистачить сил і засобів 22 АК для виконання оперативного завдання, звернемося до відкритих джерел. На сторінці із новиною про заяву українських дипломатів в ООН наведено орієнтований склад угруповання РФ на території АР Крим станом на кінець 2019 року.

##

Якщо наведені дані достовірні, то в Криму противник має одну важку бригаду берегової оборони (126 обрбо. ПЕРЕВАЛЬНЕ), яка у своєму складі містить два мотострілецьких батальйони та 1 танковий, крім того, батальйон морської піхоти (ФЕОДОСІЯ). Також до складу бригади входить бригадна артилерійська група у складі гаубичного (скоріш за все двох) та реактивного дивізіонів.

810 окрема бригад морської піхоти, у складі 3 батальйонів (один з яких в Краснодарському краї) і окремий артдивізіон. 8 окремий артполк містить у своєму складі 3 дивізіони.

66

Окрім вказаних з’єднань, на півострові є ще 1227 окрема бригада розвідки, плавсклад ЧФ РФ, ціла змішана авіаційна дивізія. Але їх ми окремо розглядати не будемо, оскільки в якості основної ударної сили в операції будуть застосовані 2 мотострілецькі батальйони, 3 батальйони морської піхоти, 1 десантно-штурмовий батальйон морської піхоти і танковий батальйон, під прикриттям до 5 гаубичних дивізіонів та двох реактивних. Чесно? Малувато буде. Висновок? Росіяни розуміють, що їм потрібне посилення 22 АК ще, принаймні, 2 мотострілецькими бригадами.

Крім того, хтось має сісти в літаки і здійснити висадку в районі мостів поблизу Херсону та Нової Каховки. Робити це, якщо такий сценарій відбудеться, ймовірно, відправлять 108-й гвардійський десантно-штурмовий полк зі складу 7 гвардійської десантно-штурмової дивізії (НОВОРОСІЙСЬК). Чому? Тому що він найближче до операційного району.

99

Але, сил для вдалого завершення операції все одно недостатньо. Крім того, з правого флангу можуть «приїхати» файні парубки зі складу ЗС України, хто в нас там недалеко стоїть? Якщо вірити Гуглу, то під Мелітополем 56 омпбр (3 омпб + тр + БрАГ), там навіть форсувати Дніпро не потрібно, просто марш здійснити і сходу нанести удар у фланг наступаючому об’єднанню.  Відповідно: частина сил 22 АК з посиленням піде в наступ на напрямі Генічеськ-Мелітополь, аби позбавити ЗС України навіть бажання вводити 54 омпбр, а це ще більше зменшує відношення сил і засобів на нашу користь.

До чого це я пишу? Не може бути окремої операції ЗС РФ в Кримському операційному районі, втратять до двох бригад і відкотяться назад.

Зараз хтось із експертів, які ходять в молодших офіцерських званнях, почне мені закидати, що достатньо буде висадки десанту… Задам питання: скільки часу може протриматись на об’єкті батальйон десанту в оперативній глибині до прибуття основних сил? Отож…

Таким чином, ми вже маємо розуміння, що повномасштабне вторгнення РФ може розпочатись одразу в декількох операційних районах, це – раз. Угруповання на території АР Крим неспроможне виконати операційне завдання із взяття під контроль лівого берегу Херсонської області без посилення його військовими частинами Південного військового округу ЗС РФ (наприклад, декілька бригад зі складу  49 Армії). Це – два! Ось із цього «Два» можемо робити висновок, що перед початком наступу з Криму буде здійснено перекидання двох бригад, оскільки вводити їх в бій потрібно на кінець першої доби, то завантажувати їх почнуть приблизно на Д-2(3), а ще перед цим почнеться масовий збір транспортних літаків в районі завантаження 108 полку і купа інших заходів, які будуть своєрідними маркерами початку. На разі, інформація щодо створення ударних угруповань у відкритих джерелах не відстежується.

Крім того, класичний наступ сухопутної складової, виходячи з умов операційного району малоймовірний, а противник, скоріш за все, буде малими групами дестабілізувати обстановку в області, створюючи загони незаконних збройних формувань з подальшим взяттям контролю над об’єктами, які його цікавлять.

На сьогодні все, інші ймовірні напрями розглянемо пізніше, якщо цей пост набере багато лайків. А якщо серйозно, то в наступній статті, я спробую аналогічно, на пальцях, розписати те, що ймовірно відбудеться на напрямі Докучаєвськ-Мелітополь, аналізуючи лише відкриті джерела і настанови ЗС РФ, які є у відкритому доступі.

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.