Коронавірус проти НАТО
Війни сучасності відрізняються від класичних протистоянь своїм гібридним характером, який спрямований на руйнування ланцюжків тилового забезпечення та пригнічення морального стану людей. Два останні завдання можуть бути виконані за рахунок застосування біологічної зброї та інформаційних операцій. Історія розсудить, наскільки нинішня пандемія вписується в ці окремі елементи теорії гібридних воєн.
Зараз потрібно зосередитись на реальних викликах та загрозах, зокрема для нинішньої системи безпеки й оборони світових країн. Найбільш потужна військова організація світу (НАТО), яка гарантує захист демократичних цінностей на європейському континенті, вже відчуває на собі вплив коронавірусу.
Перший випадок зараження інфекцією з Китаю виявили 8 березня в штаб-квартирі НАТО у Бельгії. Через тиждень в Агентстві НАТО щодо забезпечення та закупівель було зафіксовано ще один випадок захворювання. Інфекція також поширилась серед підрозділів командування ОЗС НАТО у Європі та силових підрозділів. Станом на 25 березня було підтверджено 33 випадки захворювання, причому понад 60 осіб відправлені під домашній карантин забля безпеки.
Факти захворювання військовослужбовців також підтверджені в Іспанії, Норвегії, Литві. Як наслідок ухвалено рішення про скасування військових навчань «Холодна відповідь-2020» та «Захисник Європи-2020». Коронавірус вплинув на Збройні сили Нідерландів, які терміново відкликали підводний човен типу «Дельфін» із зони проведення бойового завдання у зв’язку з виявленою на борту інфекцією COVID-19.
Італійська влада заявила про 9 генералів, які перебувають на карантині. Одночасно зі зміною режиму несення служби силами НАТО в арміях Греції, грецької адміністрації Південного Кіпру, Ізраїлю, Сирії, Єгипту, Китаю, Філіппін, Польщі, Вірменії теж йде боротьба з виявленими випадками зараження.
Пандемія змінює геостратегічну карту. Британський парламент на початку березня ухвалив рішення про виведення своїх військових підрозділів з Іраку та застосував їх для розв'язання внутрішніх завдань.
У британській армії перший випадок зараження коронавірусною інфекцією виявили 16 березня одночасно у трьох військовослужбовців на базі Акротірі у Південному Кіпрі.
Вірус не оминув і американську флотилію в Тихому океані. За різними даними, екіпаж двох авіаносців інфікований коронавірусом. Це дає геостратегічні переваги військовим силам Китаю в цьому регіоні.
Пандемія також зачепила російську армію. Один із восьми атомних підводних човнів проекту «Антей» був ізольований у карантинній зоні через підозри на спалах інфекції серед особового складу. Але цей факт не заважає російським підводним човнам з’являтись дедалі частіше в територіальних водах, де вони востаннє були за часів холодної війни. Окрім цього, відбувається розгортання в Калінінградській області радіолокаційної станцій нового покоління «Воронеж», яка має дальність виявлення об'єктів до 3 тисяч кілометрів.
Тож уплив коронавірусу може позначитись на системі оборони Європейського Союзу через урізання бюджетів в умовах кризи, зміни підходів урядів різних країн, концентрацію зусиль на внутрішніх проблемах, наростання національного егоїзму, а також дезінформацію, яку поширюють Росія і Китай.
Інформаційна стратегія останніх має на меті приспати пильність європейських країн і, не припиняючи нарощування власних військових потужностей, оголосити масштабну мирну акцію допомоги країнам, які найбільше постраждали від коронавірусу та економічної рецесії. Окрім цього, на тлі падіння американської економіки, ймовірно, виникатимуть нові політичні дискусії на найвищих рівнях щодо перегляду фінансування сил НАТО у Європі.
Усі перераховані фактори - це умови виникнення ідеального шторму, який можливо приборкати, зокрема, шляхом перегляду стратегічних планів Північноатлантичного альянсу щодо спрощення логістичних ланцюжків, безперебійного функціонування систем командування та сил медичного забезпечення. Також європейські політики мають зрозуміти важливість відпрацювання спільного підходу до протистояння ймовірним загрозам на східному фронті та підвищення мобільності сил НАТО. Війна на Сході України має бути чітким нагадуванням про те, що ворог не спить.
Усе буде добре, і світло переможе темряву, адже такий закон Всесвіту. Головне - вчасно увімкнути пильність, бути бадьорими та зберегти ідейну єдність.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.