Пасха – абсолютна Перемога
О. Олександр Дедюхін
Короткий лікнеп про значення Пасхи для християн
Ось ми й дожили до найбільшого християнського свята. Христос Воскрес!
Слово «Пасха» походить від єврейського «песах» – перехід, прохід. Свято, встановлене на честь виходу із Єгипту, коли ангел-винищувач пройшов повз будинки євреїв, а в домах єгиптян помер кожен первенець. Цього дня євреї позбулися рабства, звільнилися та почали свій нелегкий шлях.
Християнське свято Пасхи встановлене на честь воскресіння Ісуса Христа. Якщо єврейська Пасха – це звільнення від земного рабства, від рабства в людей, то християнська Пасха – це звільнення від рабства гріху, це перемога над смертю. Христос воскрес і кожному тепер відкритий шлях до Царства Небесного. Християнська Пасха – перехід від темряви до світла, від смерті до життя, від пекла до Царства Небесного.
Як вираховують день святкування Пасхи?
Згідно з православною традицією, Великдень святкують першої неділі після першого весняного повного місяця. Є невеличкі розбіжності в особливостях пасхалій східної та західної традицій, тому дати святкування не завжди співпадають. Але на цьому зосереджуватися не варто – ми святкуємо не дату, а Подію. За часів перших християн узагалі не існувало єдиного календаря, тому в різних церквах її теж святкували в різний час. І якщо зараз у нас лише одна-дві дати святкування, то в давнину їх могло бути до десятка.
Коли саме воскрес Христос?
Ми цього теж не знаємо. Відомо лише, що коли жінки-мироносиці рано вранці, на світанку першого дня тижня (сучасна Неділя), прийшли до гробу, де поховали Ісуса Христа, Його вже там не було. Він воскрес. Так що коли зійшло сонце – Христос точно воскрес. Але всі ми бажаємо, щоб це сталося якомога раніше, тому хресна хода, що символізує жінок-мироносиць, які йдуть до гробу, виходить із церков рівно опівночі. Усі співають «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити». Зачинений храм символізує собою Гріб Господа, який відкривається і ми, сповнені радості, викрикуємо, виголошуємо і промовляємо: «Христос Воскрес!». Невгамовна та запальна радість, як свіжий вітер, вривається в ніч до стомлених людей, які ще довго в кожній незрозумілій ситуації будуть голосити: «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!».
Де був Христос після своєї смерті до воскресіння?
Церква вказує нам, що Він Тілом був у гробі, Душею перебував у пеклі, а як Бог був на Престолі. Отже, Христос сходить до пекла. Як і всі люди до Його смерті. Він сходить туди для того, щоб визволити звідти всіх грішників, які перебували там. Ісус руйнує пекельні засуви і двері, і відтоді кожен охочий може полишити пекло. Христос кожному з нас простягає Свою руку. Смерть уже не має жодної влади над нами.
Отже, Христос воскресає і дарує нам перемогу і радість. Це головне, що ми можемо взяти у Бога. Усі наші духовні практики, пости, поклони, молитви – лише засоби. Лише кроки до перемоги над страхом. Нам уже немає чого лякатися – Бог із нами завжди. Бог готовий сходити до глибин пекла, аби позбавити нас смерті. Так що радійте та веселіться, бо весела днина – Христос Воскрес!
Декілька практичних порад
Коли саме пекти паски і фарбувати яйця – я не знаю. Церковний устав теж про це мовчить. Тому робіть, коли є час та Бог на душу положить.
Святити їжу слід у неділю після святкової служби. Ми приходимо на богослужіння, радіємо святу, потім освячуємо страви – кому що Бог послав, та розговляємося зі своїми близькими людьми. Освячення в суботу дозволене для віддалених сіл, де немає храмів.
Якщо ви бажаєте по-справжньому освятитися, то приходити до храму треба не пізніше ніж опівночі, сповідати свої гріхи та причащатися Тілом і Кров’ю Христа, а потім, після служби, нехай священик кропить ваші кошики.
Ну і наостанок. Не варто йти освячувати паски до церков Московського патріархату. По-перше, тому що Московська митрополія понад сто років боролася з українським звичаєм освячувати паски; по-друге, підтримка МП в Україні сьогодні – це підтримка агресора. Бережіть себе і свої яйця.
Нехай Господь дарує нам Перемогу!
Христос Воскрес!
Ця рубрика є авторським блогом. Думка редакції може не збігатися з думкою автора.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.