Жорстока дезінформація. Як поширювався фейк про обмін полонених
Від редактора. Історія з фейком про обмін полонених відкрила для нас масу цікавих подробиць. Наприклад, тепер журналістам доведеться звикати, що генпрокурор інколи не може виступати нормальним джерелом для публикацій. Однак і без того проблем вистачає: хто б мог подумати, що жителі воюючої держави здатні вірити “Еху Москви” та навіть не задавати зайвих питань. З метою розкрити суть фейкових бліцкригів ми й публікуємо матеріал VoxCheck, присвячений хронології інформаційної ганьби.
Про ймовірність обміну полоненими ЗМІ почали писати після повідомлення, що 5 українських політв’язнів перевели з колоній у московське СІЗО «Лефортово». Обидві сторони підтвердили, що переговори дійсно йдуть, але не коментували, наскільки вони успішні.
Про включення Олега Сенцова до списку обміну відомо не було, але 29 серпня повідомили, що його доправили в Москву — в СІЗО-2.
В ніч на 30 серпня, близько 1:30 співробітниця апарату ВРУ Anna Islamova написала у Facebook, що «Обмін завершився: моряки, (Олег) Сенцов, (Микола) Карпюк, (Володимир) Балух, (Павло) Гриб летять додому».
Це повідомлення поширив навіть Руслан Рябошапка, наш новий генеральний прокурор. Зараз це повідомлення видалене, але залишились скріншоти, наприклад, на сторінках блогерів.
Пізніше видання «Крим Реалії» підтвердило, що обмін полоненими розпочався, посилаючись на слова родичів одного з українських моряків.
О 4:30 головний редактор «Еха Москви» Олексій Венедиктов написав у своєму Telegram-каналі, що о 5 ранку літак зі звільненими українцями має прибути у Київ. Однак ближче до ранку з‘ясувалось, що обміну досі не відбулося і це фейк. Фейк, який поширили десятки (якщо не сотні) ЗМІ.
Близько 8 ранку адвокат утримуваних в Україні росіян Валентин Рибін заявив російському виданню ТАСС, що його підзахисні досі перебувають у СІЗО. Хоча у обміні полоненими почали виникати сумніви, ЗМІ продовжували поширювати фейк про перебіг обміну.
О 8:11«Громадське» публікує відео, де Секретар РНБО Олександр Данилюк у аеропорті «Київ» підтвердив, що обмін ще не відбувся.
Лише о 8:34 Офіс президента України спростував інформацію про завершення переговорів про обмін полоненими.
Незважаючи на ці повідомлення, станом на 9:44 в аеропорті «Київ» журналісти та зацікавлені українці продовжували чекати на повернення колишніх в’язнів в Україну.
Пізніше з’являлись заяви, що у Жулянах приземлились військові літаки і що полонених можуть одразу після посадки відправити у лікарню.
О 10:55 адвокат українських моряків Микола Полозов заявив, що вся група їхніх захисників не коментуватиме «чутки, припущення і явно підроблену інформацію» про можливий обмін. Він також вказав на «спроби низки осіб дезінформувати громадськість з питання звільнення українських військовополонених моряків і політв'язнів». Полозов закликав дочекатися, коли «всі необхідні факти буде підтверджено».
Об 11:19 було відомо, що Олег Сенцов досі перебуває в Бутирському СІЗО Москви.
Речниця СБУ Гітлянська Олена ще раз заявила, що обмін утримуваними особами станом на 12:00 (30 серпня) не відбувся, а його дату поки не визначили.
Тож чому ЗМІ поширили такий фейк і як з цим боротись? По-перше, медіа практично не посилалися на офіційні джерела інформації. Більшість повідомлень були або «з власних джерел», або на «авторитетних осіб» — політиків, журналістів чи лідерів думок. По-друге, обмін полоненими — зручна тема для маніпуляцій. Це болюче для українців питання, на якому легко «хайпанути» і підвищити собі рейтинги. VoxCheck закликає усі ЗМІ, політиків, журналістів та їх читачів довіряти, у першу чергу, офіційним повідомленням. Відсутність заяви про обмін полоненими від Офісу президента вже мало стати сигналом для сумніву і стримати ЗМІ та українців від поширення фейків.
Сподіваємось, що це змусить українців критично ставитись до повідомлень журналістів та політиків і ретельніше перевіряти інформацію про такі чутливі для суспільства тема.
У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.