Перейти к основному содержанию

Реформа державної служби: про конкурс ізсередини

Доступною мовою про процедуру проходження конкурсу в новостворені структури центральних органів виконавчої влади.

Стаття присвячена конкурсному відбору в директорати. У ній я опишу доступною мовою всю процедуру проходження конкурсу в новостворені структури центральних органів виконавчої влади (далі — ЦОВВ). Чим це може бути цікаво для читача? Ці фахівці мають стати новою елітою державного сектору, у них ринкові заробітні плати (30–60 тис. грн залежно від посади) і займатимуться вони плануванням державної політики міністерств та агенцій. Я вже писав оглядову статтю в серпні минулого року під назвою «Директорати: зрада чи перемога». Цей матеріал відрізнятиметься тим, що я взяв участь у конкурсі і зміг перемогти в ньому, хоча ніколи раніше не був чиновником. Особливу увагу буде присвячено етапам відбору, нормативним документам, тренажерам для підготовки, а також виданням із теоретичною інформацією. Сподіваюсь, що це буде корисним для професіоналів «із вулиці», які хочуть потрапити до органів виконавчої влади.

Із чого починати?

Спочатку я б радив ознайомитися з довідковими матеріалами на сайті «Портал вакансій. Нова державна служба». Саме там можна знайти загальну інформацію (додатково можна прочитати мою попередню статтю). Також цей сайт буде корисним для вибору вакансії і подання документів на конкурс в електронному вигляді.

На даний момент реформування служби проходить у 10 ЦОВВ. У директоратах існують три основні вакансії:

  • директор директорату (керівник структурного підрозділу);
  • КЕГ — керівник експертної групи;
  • державний експерт.

Я переміг у конкурсі на посаду державного експерта директорату із захисту прав осіб з інвалідністю Мінсцополітики. Оскільки в мене теж є інвалідність, описуватиму процес також і з позиції проходження конкурсу людьми з інвалідністю. Найбільш допитливі можуть ознайомитися з посібником про нову державну службу.

Етапи

Підготовчий етап (збір документів)

Для участі в конкурсі вам потрібно зібрати пакет документів, я не буду детально зупинятися на їх переліку, ви можете самостійно ознайомитися з ним. Зупинюся лише на специфічних речах:

  • посвідчення атестації щодо володіння державною мовою — фактично це бланк встановленого зразка з підписом уповноваженої особи одного з акредитованих державою ВНЗ. Зразки тестових завдань можна знайти тут. У різних ВНЗ свій графік проведення тестування, триває воно від 40 хв. до 2 год. і складається з таких етапів: безпосереднє тестування і переказ. У кожному ВНЗ може бути свій порядок, передбачено також і усне складання тесту, тому раджу порядок уточнювати окремо в тому навчальному закладі, який вам підходить. Вартість коливається від 600 до 2500 грн, порядок видачі теж може бути різний. Раджу про посвідчення подумати завчасно, оскільки отримувати його можна навіть 2–3 тижні.
Зразок посвідчення

Окремі люди мають право одержати посвідчення безкоштовно, категорії вказані в посиланнях вище.

Примітка для людей з інвалідністю: багато акредитованих ВНЗ можуть бути не обладнані для людей з інвалідністю, тому спочатку я б радив звертатися до обраного вишу і запитати, як реалізовано доступ до тестування. Якщо ніде такої можливості не буде, потрібно звертатися в Національне агентство з державної служби (далі — НАДС);

  • декларація особи, яка виконує владні повноваження, подається на сайті НАЗК. У принципі, нічого складного я для себе там не знайшов, заповнення зайняло приблизно 1 годину. Вам знадобиться ЕЦП, або BankID. Декларувати все потрібно точно до копійки. Декларація подається за повний минулий рік із 1 січня по 31 грудня.

Якщо ви претендуватимите на декілька посад, під кожну потрібно подати окрему декларацію. На сайті НАЗК передбачена можливість створювати її дублі.

На сайті Prometheus є цілий курс, який навчить вас правильно подати декларацію.

Примітка для людей з інвалідністю: якщо ви отримуєте пенсію кешем, а не на карту, то краще офіційно звернутися до Пенсійного фонду із запитом щодо розміру отриманої пенсії. Врахуйте строки надання відповіді.

З іншими документами проблем не повинно бути. Тому можна реєструватися на порталі й розпочинати процес. Прикріплюєте скани документів, заповнюєте заяви, обираєте вакансію і подаєте заявку на участь в електронному вигляді.

Важливо: чомусь серед багатьох охочих подати документи поширена думка, що для участі потрібно мати досвід державної служби. Це просто міф. У всіх вакансіях вказується необхідний стаж державної служби АБО досвід роботи на керівних посадах. Для державних експертів досвід узагалі не вимагається.

Після подачі заявки ви маєте дочекатися, коли на електронну пошту надійде підтвердження від відділу кадрів відповідного ЦОВВ, що вас допущено до участі. Якщо будуть якісь помилки в документах, просто виправляєте і проблем не повинно виникнути.

Примітка для людей з інвалідністю: порядком проведення конкурсу передбачено, що ЦОВВ має забезпечити ваше право безперешкодної участі в конкурсі, а саме п. 4 порядку: «Дотримання принципу недискримінації під час проведення конкурсу не виключає обов’язку застосування в ході його проведення розумного пристосування для особи з інвалідністю, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, а також можливості застосування позитивних дій відповідно до Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”».

Проте я раджу, перш ніж проходити перший етап, зателефонувати у відділ кадрів і сказати, які саме розумні пристосування для участі вам знадобляться. Це потрібно, щоб уникнути людського фактору, а також для того, аби організатори могли все передбачити для вашої комфортної участі.

Подальші етапи описую зі свого досвіду, але їхній порядок може змінюватись із часом, а також бути різним у різних ЦОВВ. Процедура буде детально описана в листі, який ви отримаєте від відділу кадрів за декілька днів до першого етапу.

Тестування

Першого дня на вас чекає тестування. Залежно від посади можуть бути такі його види: на абстрактне мислення, числове мислення та сприйняття тексту. Детальніше із прикладами ці етапи описані за посиланням.

Я проходив такі тести:

  • на абстрактне мислення — можу порадити такі тренажери, доступні тут і тут. Усього буде 30 запитань за 25 хв.;
  • на текстове сприйняття інформації — тренажер.

Під час цього етапу і всіх наступних проводитиметься відеофіксація й у залі будуть присутні щонайменше 3 члени комісії. Вам виставлятимуть від 0 до 2 балів за результатами тестування та проходження кожного етапу. Кількість правильних відповідей для отримання того чи іншого бала залежить від посади, на яку ви претендуєте. Ознайомитись із ними можна в порядку проведення конкурсу (посилання я давав вище).

Перше письмове ситуаційне завдання

Для першого письмового ситуаційного завдання вам видадуть два аркуші паперу формату А4 в конверті, а також окремий конверт, куди ви покладете бланк із вашим ПІБ та посадою, на яку претендуєте. Вам потрібно буде надати розлогу відповідь на поставлене запитання. На це у вас буде одна година. Запитання стосуватиметься тематики посади, на яку ви претендуєте. Нічого складного, жодного підводного каменя, тому зупинятися більш детально не буду.

Друге письмове ситуаційне завдання

Друге письмове ситуаційне завдання та подальше усне стосуватимуться розвитку туризму, що може дещо спантеличити кандидатів. Однак усі теми затверджені наказами голови НАДС, тому раджу ознайомитися зі стратегією КМУ щодо розвитку туризму до 2026 року. Звичайно, ніхто у вас не буде запитувати якісь специфічні речі й оцінюватимуться загальні компетенції, але не завадить пробігтися «по діагоналі», щоб набратися розумних слів і зрозуміти загальний вектор розвитку туристичної галузі.

Вам видадуть: завдання, папку з документами і таблиці для заповнення. Завдання стосуватимуться аналітики регіонів для розвитку туризму та напрацюванню певних рекомендацій. Раджу освіжити знання щодо SWOT-аналізу і хоч трохи почитати про правила бюджетування. На цьому етапі оцінюється, як ви аналізуєте наявну інформацію, можете надати аналітичний (критичний) огляд і розробити пропозиції. Час: 1 година.

Усне ситуаційне завдання

Саме завдання буде духе схожим на письмове. Часу ж буде значно менше: 15 хв. на підготовку і 15 хв. на виступ. Оскільки часу на підготовку мало, раджу не стежити за каліграфією і максимально швидко накидати план доповіді, скорочуючи слова. Під час виступу ви можете використовувати матеріали, які вам надасть адміністратор конкурсу.

На цьому етапі ви вперше познайомитеся із членами комісії, перед якими і будете доповідати. Вони більше оцінюватимуть те, як ви говорите: впевненість, чіткість і зрозумілість висловлення думки, план розкриття пропозицій. Звичайно, те, що ви говорите, теж впливає на оцінку, і вам будуть опонувати, можливі навіть елементи стресової співбесіди. Важливо триматися впевнено, не нервувати й аргументувати свою думку. Доповідають усі індивідуально.

Тестування на перевірку знання законодавства

Готуватись до цього етапу раджу із самого початку і прочитати всю нормативку, якої вимагатиме ваша посада. Якщо раніше ви не стикалися із засвоюванням законодавства, вам буде дещо складно, тому і готуватися почати потрібно заздалегідь. На вас чекатимуть 40 запитань, відповісти правильно потрібно мінімум на 23 для посад категорії «В» та 25 і 27 відповідно — для категорії «Б» та «А». Окрім прочитання документів, під час підготовки також раджу використовувати тренажер. Час тестування: 40 хвилин.

Після цього ви маєте пройти ще особистісний тест. Він не оцінюється, а радше є вашою психологічною характеристикою — щоб зрозуміти вашу мотивацію та основні якості. Не обмежується за часом і не має правильних відповідей.

Співбесіда

Після всіх цих етапів ви нарешті отримуєте можливість пройти співбесіду. На кожному етапі відсіюються люди, тому до неї дійде набагато менше претендентів. Для проходження співбесіди на одну посаду одночасно може претендувати максимум 7 осіб. Наприклад, на мою посаду через усі етапи пройшло 8 претендентів, тому кандидата з найменшою кількістю балів довелося відсіяти. Співбесіда триває приблизно 10 хвилин. На ній можуть бути присутніми заступник міністра або міністр і ваш майбутній керівник — усе залежить від посади.

Після співбесіди впродовж трьох днів результати конкурсу публікуються на сайті ЦОВВ, а також вам про них повідомляють із відділу кадрів.

Додатково

Пам’ятайте, що ви маєте право просити зафіксувати у протоколі проведення конкурсу порушення порядку його проведення, якщо вважаєте, що це мало місце. Також існує процедура оскарження результатів.

На папері все виглядає набагато страшніше, ніж у житті. Тому раджу, принаймні, спробувати взяти участь у відборі.

Сподіваюсь, що мій досвід буде корисним. І вдалого проходження конкурсу!

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.